Doplnky stravy a výživové a zdravotné tvrdenia - súčasný stav
Počet zobrazení 5463
V minulom roku bola Prahe na túto tému usporiadaná konferencia, a aj prostredníctvom
médií boli českí lekárnici, výrobcovia a spotrebitelia informovaní o novej legislatíve Európskej únie, najmä o Nariadení Európskeho parlamentu a Rady č.1924/2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach pri označovaní potravín a Nariadení Komisie č. 432/2012, ktorým sa zriadil Zoznam schválených zdravotných tvrdení.
Nariadenie je právny akt, ktorý prijíma rada Európskej únie spolu s Európskym parlamentom alebo Európskou komisiou, je určený všetkým a priamo uplatniteľný, to znamená, že predstavuje právny predpis, ktorý je okamžite platný vo všetkých členských štátoch rovnako ako vnútroštátne právo bez toho, aby museli zasiahnúť vnútroštátne orgány.
Výživové doplnky patria medzi potraviny a upravuje ich Zákon o potravinách č.152/1995 Z. z. v § 2 písm. a, c, f, g, Potravinový kódex a príslušné vyhlášky. Úrad verejného zdravotníctva SR výživové doplnky len notifikuje, vydáva Rozhodnutie vo veci súhlasu s umiestnením na trhu a dokazuje sa ich mikrobiologická nezávadnosť.
ÚVZ SR neposudzuje ani neschvaľuje výživové a zdravotné tvrdenia na obaloch, ani obal výživového doplnku a jeho označenie, za tieto sú zodpovední v zmysle uvedeného zákona všetci prevádzkovatelia potravinového podniku, včítane lekární. Výrobca zodpovedá podľa uvedeného zákona za bezpečnosť a kvalitu, nie za označenie prípravku.
Nariadenie Komisie č.432/2012 z 16.mája 2012 neurčuje, ako naložiť s potravinami s dlhšou dobou použiteľnosti, alebo minimálnou trvanlivosťou, ktoré boli uvedené na trh pred jeho účinnosťou, to znamená pred termínom 14. 12. 2012, a či je možný ich dopredaj. Ministerstvo zemědelství Českej republiky vydalo stanovisko, v ktorom súhlasí s dopredajom výživových doplnkov, a tým zamedzilo zbytočným stratám v českých lekárňach a distribúcii. Napriek tomu podľa IHNED.cz firmu Green Swan stála úprava obalov výrobkov a reklamných materiálov státisíce českých korún, grafiku obalov menila aj firma Valosun a najväčší výrobca doplnkov stravy firma Walmark musela meniť obaly u 2600 výrobkov.
Na Slovensku je situácia s potravinami s výživovými a zdravotnými tvrdeniami diametrálne odlišná. Úrad verejného zdravotníctva s dopredajom doplnkov výživy nesúhlasil, a od 14. 12. 2012 by mali mať všetci prevádzkovatelia potravinových podnikov včítane lekární skladom len výživové doplnky v súlade s platnou legislatívou EU, pričom v prípade kontroly zo strany Úradu verejného zdravotníctva do 30. 6. 2013 nebudú uložené sankcie, po tomto termíne už áno.
Je treba pripomenúť, že výživové a zdravotné tvrdenia uvádzané v označovaní, prezentácii, reklame a v komerčnej komunikácii sú dobrovoľné, pričom za tvrdenie je považovaný aj obrázok napríklad pečene alebo kosti, ktorý vyvolá dojem osobitných výživových vlastností.
Na obaloch výživových doplnkov možno uviesť len povolené zdravotné tvrdenia, ktorých je celkovo 222, a tvrdenia ON HOLD (sú neprehodnotené a odsunuté, a týkajú sa hlavne rastlinných preparátov), na ktoré sa vzťahuje prechodné obdobie.
Nepovolené a zamietnuté tvrdenia sú uvedené v centrálnom registri, nemôžu byť uvedené na etiketách, sú len v angličtine a je ich celkovo 1719.
Osobitnú pozornosť treba venovať výrobkom na chudnutie, pre žiadnu živinu ani inú látku nebolo doposiaľ prijaté žiadne tvrdenie, ktoré by uvádzalo, že niektorá látka má priamy vplyv na znižovanie hmotnosti, to znamená, že všetky výrobky, na ktorých sa uvádza efektivita chudnutia sú označené za klamlivé a v rozporu splatnými predpismi.
V skutočnosti ale väčšina kolegov ani nevie o existencii novej legislatívy Európskej únie, týkajúcej sa výživových a zdravotných tvrdení, uvádzaných na výživových doplnkoch, a s tým súvisiacimi zmenami, a spolieha sa na seriózne vzťahy s výrobcami a distribučnými firmami, od ktorých uvedené produkty nakupuje.
Z vlastnej skúsenosti v mojej lekárni viem, že zástupcovia výrobcov, ktorí navštevujú lekárne vo väčšine prípadov nevedia o povinnom uvádzaní výživových a zdravotných tvrdení na výživových doplnkoch a nevedia poskytnúť ani informácie o tom, či má distribučná spoločnosť už správne označené ich produkty skladom, ako naložiť s ich výrobkami po termíne 30. 6. 2013 a či ich bude možné vrátiť prostredníctvom distribúcie výrobcovi na prebal.
Preto jediným účinným spôsobom, ako sa vyhnúť prípadným sankciám zo strany štátnych orgánov a zbytočným stratám, je snažiť sa dopredať staré zásoby výživových doplnkov, na distribučných firmách požadovať prípravky s novými obalmi (staré by sa už nemali predávať, je to v rozpore s Nariadením) a žiadať písomné záruky na expedované výrobky, že spĺňajú kritériá predmetných Nariadení EU, týkajúcich sa výživových a zdravotných tvrdení.